Jak ustrzec się przed zakupem telefonu na czarnej liście?

Zarówno w internecie jak i na wolnym bardzo łatwo nabyć telefon, który znajduje się na tzw. czarnej liście. Czym w ogóle jest czarna lista? Jakie są jej konsekwencje i jak ustrzec się przed zakupem zgłoszonego telefonu?

Blacklisted, potocznie zwana czarną listą to urządzenia, które zostały zgłoszone przez właściciela lub operatora, a ich numer IMEI został zablokowany.

Powody, dla których telefon może znaleźć się na czarnej liście:

LOST
Urządzanie zostało zgłoszone przez właściciela jako zgubione.

STOLEN
Właściciel zgłosił urządzenie jako skradzione.

UNPAID BILL
Właściciel przestał opłacać zakontraktowany abonament.

STOCK WATCH
Właściciel zgłosić urządzenie do ubezpieczyciela.

W przypadku gdy telefon znajduje się na czarnej liście zostaje automatycznie zablokowany na terytorium kraju, z którego pochodzi. Tak więc telefon kupiony w Wielkiej Brytanii i zgłoszony na czarną listę nie będzie działał na terytorium Zjednoczonego Królestwa, ale będzie będzie działał w Polsce, jak i każdym innym państwie na całym świecie. Tak samo polskie telefony zgłoszone na czarną listę nie będą działały w Polsce, ale poza jej granicami już tak.

Problemy z telefonem na czarnej liście.

Kupując taki telefon musimy mieć świadomość, że nie będziemy mogli z nim jechać do kraju jego pochodzenia, ponieważ nie będzie miał on zasięgu.

Ale to nie jest największym problemem. Jeżeli telefon został zgłoszony jako skradziony lub pochodzi z rozboju to my jako nabywcy możemy przysporzyć sobie tym niechcianych kłopotów. Oczywiście sytuację będzie można wyjaśnić, ale po co niepotrzebnie chodzić po komisariatach i składać zeznania?

Trzecim problemem jest simlock i dotyczy ona głównie telefonów iPhone. Jeżeli telefon znajduje się na czarnej liście i dodatkowo posiada simlocka to istnieje ryzyko, że nie uda się go zdjąć, a jeżeli będzie już taka możliwość to koszt usługi może wynieść nawet kilkaset złotych, w zależności od sieci.

Telefon czysty:

Telefon na czarnej liście:

Jak uniknąć wpadki z zakupem telefonu na czarnej liście?
Jeżeli urządzenie nie pochodzi ze sklepu tylko sprzedaje go osoba prywatna, a my nie jesteśmy pewnie jego legalności to powinniśmy poprosić o IMEI telefonu. Jest to 15 cyfrowy numer seryjny, który można uzyskać po wpisaniu sekwencji *#06#. Za jego pomocą można ustalić status czarnej listy. W tego typu sprawdzaniu zajmuje się firma e-Simlock, która przekazuje informacje ze światowej bazy CheckMEND. Na podstawie takiego raportu możemy być pewni co do oferowanego sprzętu i ustrzec się przed ewentualną wpadką. Bo kto by chciał zamiast nowego iPhone 6S ładny przycisk do papieru?

Usługę sprawdzenia czarnej listy można zamówić na stronie e-Simlock.com.pl

sprawdzenie-czarnej-listy